Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Un ONG poate face donatii unei biserici?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Un ONG poate face donatii unei biserici?

Un ONG care are printre obiective si "Acordarea de sprijin pentru lucrările de construcţii, consolidare, reabilitare şi restaurare a lăcaşelor de cult",
poate face donatii unei biserici?
evident ca da, in moment ce are asa o prevedere in statut.... doar ca donatia va fi una conditionata de utilizarea ei la "lucrărilde construcţii, consolidare, reabilitare, restaurare a cladirii bisericii", neputand fi utilizata de acea biserica la altceva,
Multumesc! Biserica are acum nevoie sa plateasca proiectul tehnic pt consolidare,renovare.Poate fi considerata donatia pt consolidarea bisericii? Multumesc!
mariabad a scris:

Multumesc! Biserica are acum nevoie sa plateasca proiectul tehnic pt consolidare,renovare.Poate fi considerata donatia pt consolidarea bisericii? Multumesc!

evident ca da, este o cheltuiala legata tot de acea categorie de lucrari
va multumesc! Craciun fericit si binecuvantat!