Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi desființat un testament de fiica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi desființat un testament de fiica nedeclarată de testator la notariat în momentul întocmirii?

As dori si eu un raspuns la o intrebare preciezez ca mama mea a ingrijit de un batran ,dupa care batranul a decedat ,mama mea suportand toate cheltuielile de inormantare ,cumparandu-i loc de veci si ridicandu-i cruce,facandu-i toate pomeniile ,in schimb batranul lasandu-i pe timpul vietii,partea lui de casa ,facandui-i un testament,legatar universal,pe bunurile mobile si imobile ,ca dupa decesul sau ,mama sa ramana proprietar pe aceestea ,precizez ca testamentul ,a fost incheiat ,la notariat, inregistrandu-se ,la care s-a anexat un certificat medico-legal ca are discernamant si ca are capacitatea ,de a inceia orice contract ,si asta a fost vointa sa ,la intrebarile puse de comisia de IML ,Si de catre notar batranul a spus ca nu are nici un mostenitor,dupa inmormantare a aparut o fica biologica si as vrea sa stiu daca mama mea mai are vrun drept prin testamentul lasat ,multumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Trebuie dezbătută succesiunea după bătrân, fiica va trebui să prezinte acte de stare civilă care să îi ateste calitatea (mai exact să fi fost recunoscuta), iar daca intr-adevar este fiica acestuia, în cadrul procedurii succesorale, daca nu este dispusă să renunțe și pretinde rezerva succesorala de 1/2, testamentul urmează a fi redus la jumătate.