Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament cu legatar universal nepoata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament cu legatar universal nepoata

Sunt casatorit si am o fiica de 38 de ani, care are doua fetite de 3 ani, respectiv 4 luni. Impreuna cu sotia mea, am cumparat o garsoniera acum 15 ani. Detin un apartament mostenit de la mama mea acum 10 ani, fiind unic mostenitor. Doresc sa- mi fac testamentul si sa o desemnez pe nepoata mea in varsta de 3 ani legatar universal, lasandu-i toata averea mea. Daca ele contesta testamentul meu, ce procent maxim din apartament si din garsoniera pot obtine fiica si sotia mea, in urma procesului pe care l-ar intenta, privind contestarea testamentului?
CristiCorneliu, utilizator
Sotia 1/8, iar fiica 3/8. Impreuna 1/2.
Adica daca sotia si fiica ar solicita reductiunea testamentului, acesta ar fi redus la jumatate.