Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stabilire paternitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stabilire paternitate

Parintii mei biologici au divortat, iar in urma divortului tatal meu si-a schimbat numele si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei. Incerc sa fac dovada tatalui meu biologic pentru succesiunea de mostenire, sunt singurul lui copil, unde trebuie sa merg? Multumesc!
Părinții divorțează numai ei între ei, nu divorțează și de copii lor.

Tata biologic nu vă mai este tată dpdv legal.

Totusi tatal meu biologic este tata, legatura de sange este mai presus de lege. In acest moment ma mai are doar pe mine si niste veri primari si as vrea sa stiu care ar fi caile pe care trebuie sa actionam pentru succesiune si ce am putea face, in timpul vietii, pentru a-mi lasa mostenire ce considera dansul.
Dacă legatura de sânge era mai presus de lege, acea adopție nu trebuia sa aiba loc.
Va poate lasa un testament.
Raluca Balan a scris:

Dacă legatura de sânge era mai presus de lege, acea adopție nu trebuia sa aiba loc.
Va poate lasa un testament.

Eu aveam 3 ani, decizia de adoptie nu a fost a mea...
Am inteles, doar prin testament, iar daca nu il lasa ce se intampla cu bunurile pe care le are, cui revin?
Desigur ca nu a fost decizia dvs, insa considerentul ca "legatura de sange e mai presus", nu a venit si din partea parintilor dvs.
Daca nu mai are alte rude, bunurile revin verilor primari.
Daca intre timp, si acestia decedeaza, mostenirea devine vacanta si bunurile vor fi luate de Statul Roman.
Va multumesc mult!