avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care e soluția pentru a lăsa averea unei persoane ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care e soluția pentru a lăsa averea unei persoane din afara familiei: testament sau contract de vânzare-cumpărare?

Daca o persoana nu are urmasi si doreste sa lasa averea unei terte persoane , in conditiile in care mai are ca ruda de sange doar un nepot de frate , care este cea mai buna metoda de a lasa averea tertei persoane?
Ultima modificare: Miercuri, 6 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 14:37, 8 Decembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un testament.
La deces, terta persoana urmeaza sa dezbata succesiunea si va deveni proprietar in baza certificatului de legatar.
In acest caz testamentul nu poate fi atacat?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Testamentul se "ataca" de sot, copii sau părinți.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Testamentul ca si orice alta liberalitate excesiva poate fi atacata doar de mostenitorii rezervatari:sot supravietuitor,descendenti(copiii),ascendenti(parinti)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate fi atacat ca orice act din lumea asta, insa sansele reale de desfiintare sunt extrem de mici daca nu mai exista aspecte relevante in situatia dv.

Alte discuții în legătură

Mostenire - testament făcut de o persoană fără părinți și fără descendenți dana m. (bv) dana m. (bv) Buna ziua. Am o mătușa (sora mamei) pe care o ingrijesc iar aceasta mi-a facut un testament notarial pe locuinta ei si sa o dobindesc dupa decesul ... (vezi toată discuția)
Cine vine la succesiune a rudelor de gr.2 fara copii lumibalan lumibalan eu nu am decit in testament al ei care ii lasa lui averea dupa deces,dar dupamoartea sotului, sotia, nu a facut succesiune deoarece era bolnava in coma. (vezi toată discuția)
Succesiune luciamour luciamour O persoana casatorita de cativa ani decedeaza. Nu are ascendenti, nici frati, surori sau descendenti. Primele rude in viata ar fi 2 veri primari.Acestia afla ... (vezi toată discuția)