Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care e soluția pentru a lăsa averea unei persoane ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care e soluția pentru a lăsa averea unei persoane din afara familiei: testament sau contract de vânzare-cumpărare?

Daca o persoana nu are urmasi si doreste sa lasa averea unei terte persoane , in conditiile in care mai are ca ruda de sange doar un nepot de frate , care este cea mai buna metoda de a lasa averea tertei persoane?
Manuela Rășină, administrator
Un testament.
La deces, terta persoana urmeaza sa dezbata succesiunea si va deveni proprietar in baza certificatului de legatar.
In acest caz testamentul nu poate fi atacat?
Nu. Testamentul se "ataca" de sot, copii sau părinți.
Testamentul ca si orice alta liberalitate excesiva poate fi atacata doar de mostenitorii rezervatari:sot supravietuitor,descendenti(copiii),ascendenti(parinti)
Poate fi atacat ca orice act din lumea asta, insa sansele reale de desfiintare sunt extrem de mici daca nu mai exista aspecte relevante in situatia dv.