avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la concediu crestere copil

Buna ziua,
sotia mea s-a angajat anul acesta incepand cu data de 6 martie. Anul viitor in perioada 20-26 martie ar trebui sa nasca.
Anul acesta a beneficiat de cele 17 zile de concediu de odihna ce ii reveneau. Anul viitor in luna ianuarie doreste sa-si ia 5 zile de concediu de odihna 8 ianuarie pana in 12 ianuarie, urmand din 15 ianuarie sa intre in concediu prenatal.
Se incadreaza in aceste conditii la primirea indemnizatiei de crestere copil?
Va multumesc.

Cu stima,
Radu Murarete
Cel mai recent răspuns: radumur , utilizator 17:06, 6 Decembrie 2017
Perioada eligibila pentru CCC : aprilie 2016 - martie 2018

Perioada acoperita : martie 2017 - martie 2018 (13 luni)

Sotia dvs. se incadreaza in aceste conditii la primirea indemnizatiei de cresterea copilului
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pfa MLCristina MLCristina Buna ziua! Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 ... (vezi toată discuția)
Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu pentru cresterea copilului jax jax Buna ziua ! O intrebare am si eu daca ma puteti ajuta ! Sotia din ianuarie 2018 nu o sa mai lucreze (se fac restructurari), sa zicem ca in februarie -martie ... (vezi toată discuția)