Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la concediu crestere copil

Buna ziua,
sotia mea s-a angajat anul acesta incepand cu data de 6 martie. Anul viitor in perioada 20-26 martie ar trebui sa nasca.
Anul acesta a beneficiat de cele 17 zile de concediu de odihna ce ii reveneau. Anul viitor in luna ianuarie doreste sa-si ia 5 zile de concediu de odihna 8 ianuarie pana in 12 ianuarie, urmand din 15 ianuarie sa intre in concediu prenatal.
Se incadreaza in aceste conditii la primirea indemnizatiei de crestere copil?
Va multumesc.

Cu stima,
Radu Murarete
Perioada eligibila pentru CCC : aprilie 2016 - martie 2018

Perioada acoperita : martie 2017 - martie 2018 (13 luni)

Sotia dvs. se incadreaza in aceste conditii la primirea indemnizatiei de cresterea copilului
Va multumesc.