Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Salutare,
" Intampin urmatoarea problema : de doua luni lucrez la o firma unde mi s-a facut contract pe perioada nedeteminata . La aceasta firma, detin o functie de conducere . De curand am fost anunat ca in termen de maxim 2 luni trebuie sa-mi gasesc un alt job. Nu mi s-a cerut in schimb sa-mi scriu demisa chiar daca in contract este specificat preaviz de 30 de zile. Nu mi s-au dat motive, nu am avut plangerii din partea nimanui, reclamatii etc , singurul lucru de care am fost acuzat a fost lipsa de compatibilitate intre mine si directorul general . Aceasta "lipsa de compatibilitate " nu a fost justificata in nici un fel .
Se poate ca un angajatorul sa dea afara un om , fara motiv , atata timp cat acesta are contract nedeterminat si refuza sa plece ? " Acest mesaj a fost intr-un topic anterior. De atunci nu am gasit nimic.... Stiti cum este piata in acest moment....

Am o problema... Ce as vrea sa aflu este daca patronul ma poate concedia, fara sa am referate, avertizari scrise sau alte abateri disciplinare.
Poate desfinta postul? Chiar daca pe el mai figureaza o alta angajata care este insarcinata.

Cum pot lupta legal sa ramn pe acest post sau in firma cat mai mult posibil, pana imi gasesc ceva.

Multumesc,

:worthy:
Poate desfinta postul? Chiar daca pe el mai figureaza o alta angajata care este insarcinata.

Sa intelegem ca pe un post sunt doua persoane?
Postul poate fi restructurat din motive tehnice, economice, organizatorice ceea ce implica concedierea celui ce ocupa postul sau, daca sunt posibilitati, trecerea pe alt post conform pregatirii.
1. Stiti ca dragoste cu sila nu se poate! Daca angajatorul nu va mai vrea, are motivele lui si riscul este tot al lui.
2. Deocamdata aveti posibilitatea sa luati concediu medical o perioada, timp in care va puteti gasi un alt loc de munca.
3. Daca se procedeaza la desfiintarea locului de munca, atunci veti avea un preaviz de 20 de zile lucratoare in care veti lucra numai 4 ore pe zi si apoi veti beneficia de indemnizatie de somaj.4. Va redau din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
tudorvaleriu a scris:

1. Stiti ca dragoste cu sila nu se poate! Daca angajatorul nu va mai vrea, are motivele lui si riscul este tot al lui.
2. Deocamdata aveti posibilitatea sa luati concediu medical o perioada, timp in care va puteti gasi un alt loc de munca.
3. Daca se procedeaza la desfiintarea locului de munca, atunci veti avea un preaviz de 20 de zile lucratoare in care veti lucra numai 4 ore pe zi si apoi veti beneficia de indemnizatie de somaj.4. Va redau din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Multumesc pentru explicatii
pneagu a scris:

Poate desfinta postul? Chiar daca pe el mai figureaza o alta angajata care este insarcinata.

Sa intelegem ca pe un post sunt doua persoane?
Postul poate fi restructurat din motive tehnice, economice, organizatorice ceea ce implica concedierea celui ce ocupa postul sau, daca sunt posibilitati, trecerea pe alt post conform pregatirii.

Da sunt 2 pers pe acelasi post.
Practic angajatorul trebuie sa imi ofere un alt post?

Multumesc pentru explicatii
Practic trebuie sa aleaga intre doua persoane dar daca v-a anuntat de pe acum este clar pentru cine opteaza cu toate ca persoana, fiind insarcinata, va lasa postul descoperit la un moment dat. Daca doreste sa va mentina in firma sigur gaseste solutie daca nu... sfatul domnului @tudorvaleriu este demn de luat in calcul.