avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cic si somaj dupa cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cic si somaj dupa cic

Ce trebuie sa fac pentru o angajata care va trebui sa intre in concediu de maternitate?
Am afat de la ITM ca dupa incetara celor 126 de zile cm date de medic ar trebui sa fac o decizie de suspendare a contractului de munca ,dar trebuie sa-i dau si o adeverinta cu veniturile brut din ultumele 12 luni(cu tot cu lunile in care a fost in cm)!am in firme 2 cazuri diferite
1) o persoana ca a fost si in somaj tehnic (si inteleg ca se ia in calcul si perioada se somaj tehnic)
2) o persoana care a cotizat in toata periada sarcinii
As mai dori sa stiu daca dupa teminarea celor doi ani de CIC o firma este obligata sa primeasca o angajata? Din cauza crizei nu poate sa-i ofere loc de munca si daca este legal sa-i dea deptul; de a lua somaj. procedura este : decizie de revenire si apoi in aceeasi zi primeste preaviz si apoi intra in somaj? este ok?
Cel mai recent răspuns: loredanaelena , utilizator 17:55, 13 Octombrie 2009
pentru a benedicia de indemniz credtere si ingrijire copil trebuie sa aiba conecdiu postnatal min 42 zile dupa nasterea copilului si stagiu de cotizare 12 luni anterioare datei naterii copilului(se includ perioadele asimilate).

Firma nu o poate concedia in perioada CIC,este obligata sa o primeasca si apoi o poate concedia,daca este cazul,respectand prevederile legale.
Este ok. si are dreptul la somaj, daca asta va intrebati. Problema este ca preavizul trebuie sa fi fost precizat inca de la incheierea contractului de munca. Art.17 Codul muncii prevede obligatia angajatorului de a informa persoana care solicita angajarea cu privire la cele mai importante elemente ale contractului de munca respectiv. Intre acestea, "conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia ". In acest caz este "ok", altfel, angajata dvs. poate contesta in instanta decizia de concediere.
1. Pentru acordarea cic intai si intai trebuie sa rugati cele doua salariate sa depuna o cerere. In baza cererii intocmiti decizia de suspendarea a contractului, decizie pe care o duceti si la ITM. Alaturi de decizia cu pricina, dosarul angajatei va contine si copie dupa cerere cu numar de inregistrare si o adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni inainte de data nasterii copilului. Adeverinta se completeaza indiferent de venituri - salariu intreg, somaj tehnic (adica 75% din salariu), medical etc. De regula aceasta adeverinta este oferita salariatei spre completare la biroul unde va depune ulterior dosarul impreuna cu lista de documente necesare. Ultima data cand am completat asa ceva mi s-a cerut sa trec pe spate inclusiv zilele lucrate, zilele de CO si zilele de medical ale salariatei defalcate pe cele 12 luni.

2. In ceea ce priveste cea de-a doua problema - somajul. Firma este obligata sa o primeasca inapoi si sa nu o concedieze pe temei de necorespundere profesionala timp de 6 luni de la revenire cu urmatoarea exceptie: daca pe durata cic in firma a survenit o reorganizare a activitatii din diverse motive inclusiv criza, salariatei respective i se poate inceta contractul de munca cu art.65 - desfiintarea postului.

In acest caz pasii sunt urmatorii: 1. salariata completeaza o cerere de revenire; 2. Dvs. intocmiti o decizie de incetare a suspendarii; 3. cu aceeasi data intocmiti si inmanati salariatei decizia de incetare cf.art.65. Modul de intocmire a acestei decizii este foarte sensibil si poate fi atacata in instanta daca nu includeti absolut toate elementele. Decizia intra in vigoare la data comunicarii salariatei si inceteaza la 20 zile lucratoare dupa (atat cat este preavizul in aceasta situatie).

Un model foarte bun al unei astfel de decizii aveti pe [ link extern ]

In plus, este bine sa intocmiti in paralel ca sa aveti acoperire si o adresa catre AJOFM prin care le solicitati sprijinul in a-i gasi salariatei un alt loc de munca pt ca firma Dvs. nu ii mai poate oferi unul.
multumesc mult ptr ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa ccc ContSters201854 ContSters201854 Buna seara, momentan sunt in concediu pt cresterea copilului pana la 2 ani. In iunie 2012 ar trebui sa ma intorc la serviciu (expira cei doi ani) dar nu am ... (vezi toată discuția)
Cum trebuie sa procedez? fanel fanel Buna seara! Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce ar trebui sa faca prietena mea . Este disperata. Luni 02.11.2009 se termina concediul pentru crestere ... (vezi toată discuția)
Revenire din cic sallai sallai Am o salariata revenita din CI copil pana la doi ani. Revine cu 15.12.2011. Cu 16.11.2011 ii inmanez preaviz de 20 zile cu reducere de activitate. Salariata ... (vezi toată discuția)