avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme cu salariul după demisia de la o firma de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme cu salariul după demisia de la o firma de distribuție

Buna seara cum se procedeaza in acest caz am lucrat intro firma de distributie. Am spus la patron ca bag demisia nu o vut timp de mine nici preavizul nu o grut sa vada am mers i birou am zis concediul de odichna sa imi deie nu o vrut da nici de plati nu a vrut ok. Eu am lucrat de un an dar contractul nu am primit. Si mam lasat ziua de salar mia taiat bani 300lei. Nu stiu dice va rog puteti sami ajutati.
Ultima modificare: Joi, 7 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:17, 7 Decembrie 2017
1. Neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.

- unei proceduri de mediere

- unei cereri de deschidere a procedurii de insolventa.

Acestea sunt singurele modlaitati legale pentru situatiile in care angajatorul nu achita salariile.

2. Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu mi-am primit salariul de 2 luni jumatate RaduCiprian RaduCiprian Buna seara,am lucrat la o firma si nu mi-am primit salariul de 2 luni jumatate,nu am primit nici contract de munca si mi sa dat sa semnez la angajare un ... (vezi toată discuția)
Munca neplatita in cazul lipsei contractului de munca Ruxandra17 Ruxandra17 Buna ziua! Fratele meu a lucrat timp de cateva luni pentru un studio foto din Cluj Napoca, insa, in ciuda faptului ca i s-au facut analizele medicale, nu a ... (vezi toată discuția)
Restanta bani la fostul loc de munca andreeamacarie andreeamacarie am lucrat ca ospatar intr-un restaurant timp de 3 luni, am facut medicina muncii si analizele corespunzatoare insa contrsctul de munca nu l-am primit la ... (vezi toată discuția)