Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme cu salariul după demisia de la o firma de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme cu salariul după demisia de la o firma de distribuție

Buna seara cum se procedeaza in acest caz am lucrat intro firma de distributie. Am spus la patron ca bag demisia nu o vut timp de mine nici preavizul nu o grut sa vada am mers i birou am zis concediul de odichna sa imi deie nu o vrut da nici de plati nu a vrut ok. Eu am lucrat de un an dar contractul nu am primit. Si mam lasat ziua de salar mia taiat bani 300lei. Nu stiu dice va rog puteti sami ajutati.
Manuela Rășină, administrator
1. Neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.

- unei proceduri de mediere

- unei cereri de deschidere a procedurii de insolventa.

Acestea sunt singurele modlaitati legale pentru situatiile in care angajatorul nu achita salariile.

2. Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.