Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,intrebarea este urmatoarea,bunicul a murit in urma cu 5 ani ,bunica are 4 copii nimeni nu a cerut deschiderea succesiunii,acum bunica ar dorii sa vanda o parte din terenul aferent casei,se poate accest lucru fara dezbaterea succesiunii,casa plus o parte din teren va ramine,ea doreste sa vanda doar 300mp unor vecinii.va multumesc pt raspunsuri.
Daca terenul aferent casei a fost dobandit de ambii bunici in timpul casatoriei sau este doar al bunicului, bunica singura nu poate face nimic, fara sa dezbata succesiunea inainte.
Dupa dezbaterea mostenirii, trebuie:
- intocmita documentatia cadastrala,
-intabulat certificatul de mostenitor la Carte Funciara,
-intocmita o alta documentatie de dezmembrare, Se fac 3 schite: una pe intreg imobilul, una pe 300 m.p, si una pe lotul care ramane
-incheiat un act de dezmembrare a terenului (prin care se "delimiteaza" acei 300 de m.p),
- intabulat actul de dezmembrare la Cartea Funciara
- bunica+ cei 4 copii incheie contractul de vanzare cumparare.
Va multumesc pentru raspuns ,daca imi permiteti as dorii sa mai intreb ,bunica poate vinde in timpul procesului de succesiune ,dreptul sau unuia dintre copii,?
Nu. Are nevoie de certificatul de mostenitor, (care se obtine prin finalizarea procedurii succesorale) si de documentatia dacastrala (care se intocmeste in baza certificatului de mostenitor). Fara aceste documente, bunica nu poate face nimic.