Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune intre frati vitregi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune intre frati vitregi

In casnicie a venit fiecare cu copilul la pachet. Prima care a decedat este mama mamei mele. Nu s-a facut succesiunea dupa aceasta, La 8 ani dupa, a decedat si tatal vitreg. Acum trebuie dezbatuta succesiunea intre mama mea si fratele ei vitreg. Cat ii revine mamei mele din mostenire?
Depinde ce a au avut fiecare in pachet pe langa copil, adica daca au avut bunuri proprii inainte de casatorie.
Ambii copii mostenesc in mod egal bunurile comune obtinute de parintii lor in timpul casatoriei iar fiecare copil mosteneste separat bunurile proprii ale parintele obtinute inaintea casatoriei.
De exemplu, un parinte a avut un imobil obtinut din casatoria cu mama/tatal copilului
, cota parte a parintelui va reveni numai copilului lui.
Pornind de la premisa ca sotii au dobandit bunuri, in comun, in timpul casatoriei, prima data se va dezbate succesiunea pe cota de 1/2 a bunicii, mostenitori fiind: sotul (1/4) si mama dvs (3/4).
Calculate la jumatate, inseamna sotul 1/8 si mama dvs 3/8.
Apoi se dezbate succesiunea dupa sot, care include 1/8 de la sotie + jumatatea lui din bunurile comune, insemnand 5/8.
Acesti 5/8 vor fi mosteniti in totalitate de fiul sau.
In concluzie, daca vorbim despre bunuri comune, mama dvs va avea 3/8, iar fratele vitreg 5/8.

Daca fiecare sot a avut bunuri proprii (dobandite inainte de casatorie sau in timpul casatoriei, prin donatie/mostenire) cotele sunt calculate la intreg.
Adica mama dvs va avea 3/4 din bunurile bunicii, iar fratele vitreg va avea 1/4 din bunurile bunicii, si intregul drept de proprietate asupra bunurilor bunicului.
Bună seara,
Mulțumesc pentru promptitudinea răspunsului dvs.
Îmi era teamă de răspunsul ăsta.
Nu au avut bunuri înainte de căsătorie. Problema este ca fratele vitreg și-a însușit actele de proprietate. Mamei mele nu i-a dat cheie de la casa părintească și pentru asta am făcut o plângere penală împotriva lui.

-Vă rog să nu mai citați integral mesajele. Apăsați pe Răspunde, mulțumesc-
Manuela Rășină, administrator