Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amenda la Legea contabilitatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amenda la Legea contabilitatii

Un cunoscut a primit o amenda contraventionala la legea contabilitatii.

Amenda a fost aplicata unei societati comerciale care are obiect de activitate vanzarea de produse alimentare alimentare si nealimentare.
Amenda a fost aplicata de un inspector vamal din cadrul unei directii judetene.
Descrierea faptei " la data si ora controlului nu s-au putut prezenta note de receptie ale produselor accizabile"

Baza legala a amenzii :

Au fost incalcate art 6 si 11 din L 82/ 1991

Art. 6
(1) Orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dob�ndind astfel calitatea de document justificativ.
(2) Documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitate angajeaza raspunderea persoanelor care le-au intocmit, vizat si aprobat, precum si a celor care le-au inregistrat in contabilitate, dupa caz.

Art. 11
Detinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar si alte drepturi si obligatii, precum si efectuarea de operatiuni economice, fara sa fie inregistrate in contabilitate, sunt interzise.

Se stabileste amenda minima in baza art 41 al 2 lit b din acelasi act normativ si art 42 al 1 .

Art. 41
Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt sav�rsite in astfel de conditii inc�t, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
1. detinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar si alte drepturi si obligatii, precum si efectuarea de operatiuni economice, fara sa fie inregistrate in contabilitate;
2. nerespectarea reglementarilor emise de Ministerul Economiei si Finantelor cu privire la:
a) utilizarea si tinerea registrelor de contabilitate;
b) intocmirea si utilizarea documentelor justificative si contabile pentru toate operatiunile efectuate, inregistrarea in contabilitate a acestora in perioada la care se refera, pastrarea si arhivarea acestora, precum si reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;

Art. 42
(1) Contraventia prevazuta la art. 41 pct. 2 lit. h) se sanctioneaza cu amenda de la 2.000 lei la 30.000 lei, cea prevazuta la pct. 1, cu amenda de la 1.000 lei la 10.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. c), d), e), pct. 4 si 5, cu amenda de la 400 lei la 5.000 lei, cea prevazuta la pct. 6, cu amenda de la 10.000 lei la 30.000 lei, cele prevazute la pct. 2 lit. a) si b), cu amenda de la 300 lei la 4.000 lei, cea prevazuta la pct. 2 lit. f), cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei, cea prevazuta la pct. 3, cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei, iar cea prevazuta la pct. 2 lit. g), cu amenda de la 100 lei la 200 lei. Criteriile in functie de care se stabileste nivelul amenzii se coreleaza cu nivelul cifrei de afaceri, dupa caz.

Nedumerirea mea este daca autoritatea vamala are competente de aplicare a acestei sanctiuni si daca in cuprinsul articolelor invocate se regaseste fapta descrisa de catre ei. In activitatea dumneavosatra ati intalnit asa ceva ?

La data si ora controlului vanzatoarea nu a fost in masura saprezinte documentele solicitate de ei. Ulterior la invitatia acestora, administratorul s-a prezentat cu documentele solicitate dar in ciuda acestui fapt amenda a fost aplicata.

Art.42
(4) Constatarea contraventiilor si aplicarea amenzilor se fac de persoanele cu atributii de inspectie fiscala si de comisarii Garzii Financiare, precum si de personalul altor directii din cadrul Ministerului Economiei si Finantelor, stabilit prin ordin al ministrului economiei si finantelor.

(6) Amenzile contraventionale prevazute la alin. (1) si (2) se suporta de persoanele vinovate.

Ma puteti ajuta cu o opinie un sfat ?
Multumesc.

Observati cine a semnat de primirea marfii. Daca e vanzatorul, atunci s-a transformat in gestionar. Daca nu, subiectul se complica si se schimba regulile de organizare si impartire a responsabilitatilor (iesim din topic...).