Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

[ link extern ]
Conform acestui articol, am fost la un notar pentru succesiune dupa mama mea decedata anul acesta . Este vorba de un apartament de 2 camere in valoare de aprox.4oooo euro si mi s-a spus ca ma costa in jur de 1500 lei. Este corect?
Da, este corect.
Dezbaterea succesiunilor nu e gratuita (titlul articolului este prost).
Taxele notariale sunt suportate de Agentia Nationala de Cadastru si numai pentru terenurile situate in extravilanul localitatilor, care au facut obectul lucrarilor de cadastrare sistematica, efectuate de Primarii.
In cazul bunurilor situate in intravilan, apartamente, sume de bani, autoturisme etc, se percep taxele uzuale.
multumesc mult