avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE DE URMAS+PENSIE DE INVALIDITATE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE DE URMAS+PENSIE DE INVALIDITATE

Buna ziua,
Sunt tutorele unei persoane cu handicap de gradul II.Aceasta are pensie de urmas dupa parinti, handicapul fiind din nastere, si indemnizatia de handicap gradul II.Intrebarea mea este: i se cuvine si pensie de invaliditate gradul II sau avand pensia de urmas, acesta este venitul persoanei?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 13:23, 8 Decembrie 2017
Nu se poate cumula 2 pensii din sistemul public.

La alegere:
1. -ori pensie personală de invaliditate.
2. -ori pensie de urmaș după unul dintre părinți, care de fapt tot de invaliditate este, că pentru din alt motiv decât dacă este bolnav, sau major în continuarea studiilor până la 26 de ani, nu se acordă pensie de urmaș pentru copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas titiC titiC Buna ziua.As dori sa aflu si eu daca exista posibilitatea obtinerii unei pensii de urmas a unei persoane cu dezabilitati si care beneficiaza doar de o ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas copil cu handicap abel abel Va rog sa ma ajutati am un frate cu un certificat de incadrare in grad de handicap constituit in temeiul legii 448/2006 cu grad de handicap accentuat, cod ... (vezi toată discuția)