Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE DE URMAS+PENSIE DE INVALIDITATE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE DE URMAS+PENSIE DE INVALIDITATE

Buna ziua,
Sunt tutorele unei persoane cu handicap de gradul II.Aceasta are pensie de urmas dupa parinti, handicapul fiind din nastere, si indemnizatia de handicap gradul II.Intrebarea mea este: i se cuvine si pensie de invaliditate gradul II sau avand pensia de urmas, acesta este venitul persoanei?
Nu se poate cumula 2 pensii din sistemul public.

La alegere:
1. -ori pensie personală de invaliditate.
2. -ori pensie de urmaș după unul dintre părinți, care de fapt tot de invaliditate este, că pentru din alt motiv decât dacă este bolnav, sau major în continuarea studiilor până la 26 de ani, nu se acordă pensie de urmaș pentru copii.