Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... probleme cu acoperisul la bloc....
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

probleme cu acoperisul la bloc....

buna seara! locuiesc la bloc la ultimul nivel. Pe palier sunt 4 apartamente din care 3 avem acoperis facut in urma cu 15 ani ( cu toate autorizatiile necesare) .Vecinul de langa mine nu a facut acoperis...rezultatul ne ploua de cate ori sunt precipitatii afara, dar pe el nu-l deranjeaza fiindca locuieste in Italia. Apartamentul este mereu gol. Tevile (prin care se scurge apa de pe bloc sunt in apartament la el lipite de peretele care il are comun cu apartamentul meu)
Problema este ca apartamentul de sub cel gol a fost achizitionat de curand de o familie prin prima casa si de atunci imi face mereu probleme:
- a luat bani de la vecinul plecat in Italia si a facut o izolatie sumara si a umblat la scurgeri ( de atunci ma ploua si mai tare pe mine in casa);
- a schimbat lacatul de la usa de acces pe bloc fara sa-mi imaneze o chei si mie care locuiesc totusi la ultimul nivel, nu ea ( la spar pe cel existent);
- a adus experti pe care i-a platit sa faca un proces verbal in care se scrie ca pe ea o ploua de la mine ( cu toate ca eu am acoperis...nu de la vecinul care nu are?!);
- mi-a rupt peretele din lemn facut pe bloc, din loc in loc (cel care da spre vecinul fara acoperis);
- iar acum vrea sa deschida proces in tribunal impotriva mea.....sa fac eu din nou acoperis si izolatie sa nu o mai ploaie pe ea;
Cer sfat si ajutor la dv fiindca nu-mi permit sa platesc un avocat si/sau tot felu de experti care sa dovedeasca ca problema este de la vecinul care nu are acoperis.....
Mentionez ca apartamentele sunt proprietate personala.
Va rog frumos sa ma ajutati!
Multumesc anticipat!
Va confruntati cu problrma delicata deoarece dv ati intervenit si ati executat acoperis partial,nu ati acoperit intreaga terasa a blocului
Intotdeauna cand se executa interventii partiale asupra terasei blocurilor,mai devreme sau mai tarziu se ajunge la astfel de neajunsuri
1-
a umblat la scurgeri ( de atunci ma ploua si mai tare pe mine in casa);

Vecinul respectiv nu are dreptul sa intervina asupra partii comune de constructii fara acordul vecinilor direct interesati si fara acordul asociatiei de proprietari care are obligatia sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din imobilul de locuit in comun
2-Sesizati oficial presedintele de asociatie sa isi asume reponsabilitatea sa verifice responsabil orice interventie de pe partea comuna din imobil,sa nu permita distrugerea constructiilor legal executate
multumesc pt sfat....
atunci cand s-a executat acoperisul proprietarul de la ap nr. 4 nu a dorit sa faca acoperis si noi nu l-am putut obligat sub nicio forma erau banii lui in joc....mentioneaz ca atunci era un alt proprietar, Acum este altul dar fiindca locueste in Italia nu vrea nici noul proprietar sa faca acoperis
Cand s-a facut acoprisul vecinii de la etajele inferioare (p+1+2) nu au contribuit cu niciun leu la executarea lucrarii, Fiecare proprietar de la etj 3 si-a suportat partea de cheltuiala pt lucrare....
Din sfatul dv am inteles ca in cazul unui proces ( asa cum m-a amenintat) eutrebuie sa fac dovada:
- ca nu am fost informat in scris de interventia asupra acoperisului;
- ca nu mi-am dat acordul scris ( si niciun vecin);
- ca presedintele de asociatiei nu a fost informat despre interventia asupara acoperisului;
- ca presedintele de asociatie nu si-a dat acordul scris pt lucrarea la acoperis;
- ca presedintele asociatiei nu si-a asunat nicio resonsabilitate;
- ca nu s-a intocmit verificarea lucrarii ( ca nu prejudiciaza pe nimeni) de o parte terta....nu platita de vercina "procesomana".
Ma gandesc ca toate trebuiau facute in scris...fiinda vorba "zboara".
multumesc
O zi reusita!
In eventualitatea unui proces in instanta,deoarece acoperisul este parte comuna,dv urmeaza sa solicitati instantei proba cu martori respectiv instanta sa dispuna citarea reprezentantului legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari inclusiv in instanta,presedinte care sa comunice instantei circumstantele in care s-a facut interventia asupra partii comune de imobil de locuit in comun
Succes !