Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ridicare contor Electrica
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ridicare contor Electrica

Buna seara! Sunt plecata din Romania de ceva vreme iar baiatul meu a ramas in apartament(locuinta sociala),Cam prin luna august a plecat si el in Anglia si a lasat lumina neplatita.Acum s-a intors acasa dar spre marea noastra surprindere nu mai avem contor la lumina(acesta era pe scara blocului),intrebarea mea este: Pot sa iti ia contorul cei de la electrica?
Manuela Rășină, administrator
Este una dintre masurile pe care furnizorul de energie electrica poate sa o faca pentru a ase asigura ca locatarul nu se branseaza ilegal la instalatia generala
Contoarele sunt proprietatea firmei de distributie curent electric. In conditiile in care nu s-a platit curentul electric (au existat cu siguranta, mai multe atentionari scrise, trimise prin posta) s-a recura la solutia normala, ridicarea contorului electric si sigilarea alimentarii cu energie a locuintei respective. Remontarea contorului se va putea face in baza unei solicitari scrise, in urma incheierii unui contract, numai contracost (plata restante plus penalizari plus costuri rebransare).
Multumesc!
poate sa ridice contorul , in lipsa clientului , fara se semneze clientul PV de ridicare/inlocuire? multumesc!
Poate, dar nu are semnatura de luare la cunostinta/ confrmare ridicare contor.