Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul lunar al unui angajat este considerat un bun ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul lunar al unui angajat este considerat un bun patrimonial?

POATE CONDUCEREA UNEI PRIMARII (PRIMARUL) SĂ DISPUNA REDUCEREA SALARIILOR NETE ALE UNUI ( UNOR ) ANGAJAT ?
"În conformitate cu articolul 14 din Convenţia pentru interzicerea discriminării şi articolul 1 din Protocolul 1 referitor la protecţia proprietăţii, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a reţinut că "noţiunea de bun înglobează orice interes al unei persoane de drept privat ce are valoare economică, astfel încât dreptul la pensie şi, evident, dreptul la salariu sunt asimilate dreptului de proprietate" (cauza Buchen versus Cehia).
IN ACESTE CONDIȚII , SALARIUL POATE FI SCĂZUT LA BUNUL PLAC AL UNUI ANGAJATOR , ÎN CONDIȚIILE ÎN CARE ANGAJATUL NU A AVUT VREO SANCȚIUNE SAU ABATERE ?
Modificarea unilaterala a unui salariu se poate face numai :
- in situatia in care exista un act normativ / c.c.m. aplicabil
- in situatia aplicarii unei sanctiuni disciplinare in acest sens.
MULȚUMESC .