Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiunea disciplinara criteriu de evaluare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiunea disciplinara criteriu de evaluare profesionala?

faptul ca ai fost sanctionat disciplinar poate fi un criteriu in evaluarea anuala profesionala? care ar fi incidenta principiului ca pentru o abatere nu poti fi sanctionat decat o data?
Sanactiunile disciplinare pot constitui criteriu de evaluare.

Criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor trebuie sa fie mentionate in c.i.m., in reg.intern al angajatorului.

Numai pentru aceeaşi abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancţiune.
Multumesc de raspuns. In R.I., referitor la sanctiuni disciplinare, exista doar un articol: sanctiunile disciplinare vor fi luate in seama la promovarea in functii, la acordarea unui salariu superior, a recompenselor si a altor beneficii. Deci nu este specificat ca sanctiunea sa constituie un criteriu de evaluare a activitatii profesionale. In C.I.M. nu este mentionat nimic in acest sens, la fel si in C.C.M. In procedura de evaluare sunt mentionate ca si criterii:1. Aptitudini de conducere; 2. Competenta profesionala; 3.Activitate profesionala; 4. Etica profesionala. Deci iarasi nimic concret. Un alt detaliu, sanctiunea respectiva este contestata in tribunal si pana in momentul evaluarii nu este solutionata definitiv. Cele 4 criterii se subimpart in alte 25, dar niciunul nu mentioneaza sanctionarea sau nesanctionarea disciplinara. Daca sunteti amabil sa ma mai destupati, v-as fi recunoscator.
Din ce ati postat, ar reiesi ca sanctiunea disciplinara nu poate fi considerat un criteriu de evaluare a activitatii profesionale.
Asa as zice si eu, in sensul ca nu este specificat explicit. Ramane acum de vazut daca sanctiunea poate fi o dovada indirecta de incompetenta profesionala, dar chiar si asa, fiind contestata iar instanta nepronuntandu-se pana la momentul evaluarii ... Si daca pentru o fapta, o abatere s-a decis sanctionarea, ar insemna ca ai fost pedepsit. Aducerea in discutie, la evaluare, a acestei sanctiuni, deci a abaterii, nu inseamna ca abaterea respectiva produce in continuare efecte nefavorabile, adica ai mai fi pedepsit inca odata pentru aceeasi fapta?!