Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariul este considerat un bun patrimonial?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariul este considerat un bun patrimonial?

Buna seara,
Apelez la cunostintele specialistilor in domeniu, intreband daca salariul lunar al unui angajat este considerat un bun patrimonial?
Va multumesc anticipat!
"În conformitate cu articolul 14 din Convenţia pentru interzicerea discriminării şi articolul 1 din Protocolul 1 referitor la protecţia proprietăţii, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a reţinut că "noţiunea de bun înglobează orice interes al unei persoane de drept privat ce are valoare economică, astfel încât dreptul la pensie şi, evident, dreptul la salariu sunt asimilate dreptului de proprietate" (cauza Buchen versus Cehia).
Atunci, de ce ne-au tăiat salariile?!
Pentru ca asa a dorit guvernarea de la acea vreme.