avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ordonata de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ordonata de plata

Pot solicita emiterea unei ordonate de plata pe baza doar a unui contract comercial daca nu am emis factura?
Mentionez faptul ca in contact este prevazuta data pana la care se poate plati suma si modul de calcul a penalitatilor.
Cel mai recent răspuns: Evelina Minulescu , Avocat 14:42, 15 Octombrie 2009
Buna ziua,

mai bine ar fi sa emiteti intai factura;

daca nu faceti asta atunci debitorul se poate apara spunand ca nu a avut un temei contabil pentru a face plata;

Avocat Boncu
Am contracte din 2006,2007 si 2008, in aceasta situatie se mai pot emite facturi?
Buna ziua,

atentie la termenul de prescriptie; in termen de trei ani de la scadenta se pierde posibilitatea de a obtine in instanta banii, intervenind prescriptia extinctiva;

in alta ordine de idei, aici va puteti face o idee despre cum se poate rezolva problema; daca veti incerca singur, fara sa mergeti la un avocat, veti gresi cu siguranta, pentru ca sunt multe detalii tehnice pe care nu le stiti;

Avocat Boncu
Eu zic ca e ok daca aveti contract cu suma determinata si data, cu emiterea unei facturi pe 2006, asta cred ca ar trebui contabilitatea sa stie, ce nu inteleg eu e de ce nu s-au emis facturile?!...
Nu sunt obligate sa emita facturi firmele care realizeaza urmatoarele tipuri de operatiuni:

- transportul persoanelor cu taximetre;

- transportul persoanelor pe baza biletelor de calatorie sau a abonamentelor;

- livrarile de bunuri prin magazinele de comert cu amanuntul si prestarile de servicii catre populatie, consemnate in documente, fara nominalizarea cumparatorului;

- livrarile de bunuri si prestarile de servicii consemnate in documente specifice.

Totusi, obligatia emiterii de facturi pentru operatiunile enumerate anterior intervine in momentul in care beneficiarul solicita factura in mod expres.

ATENTIE!
Firmele care nu au obligatia sa emita factura trebuie sa inregistreze veniturile realizate zilnic pe baza monetarului, a chitantei, a raportului zilnic emis de casa de marcat si a altor documente specifice activitatii desfasurate.

Sunteti cumva intruna din aceste situatii?
in fine...miscati-va repede cu cele din 2006, pentru ca se apropie sf anului (3 ani) si se prescriu, si atunci chiar nu veti mai avea ce face!

Succes!
Deci, nu pot sa solicit emiterea unei ordonate de plata fara a avea o factura?

Alte discuții în legătură

Vanzare fara factura matusa.raluca matusa.raluca Buna ziua, Este legal sa vand fara factura daca clientul este de acord? Pot face asta? Multumesc mult! (vezi toată discuția)
Facturi gresite loko loko Am achiziotionat un soft de facturare in octombrie anul trecut. Dupa 8 luni am sesizat ca din cele cateva sute de facturi cateva zeci au data de expediere ... (vezi toată discuția)
Factura dupa aviz potarniche gabriela potarniche gabriela IN CATE ZILE, CONFORM COD FISCAL, TREBUIE EMISA FACTURA, FACANDU-SE DOAR AVIZ DE INSOTIRE A MARFII LA EXPEDIERE? (vezi toată discuția)