Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

care sunt conditiile si pasii ce trebuiesc urmati ca o societate sa trimita salariatii in somaj ?
1, Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emitere si eliberare adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.
- completarea si transmiterea incetarii c.i.m. in REVISAL la data incetarii c.i.m.

2. Preavizul incepe sa curga incepand cu ziua urmatoare cele in care le comunicati instiintarea de desfiintare a postului.

3. Pot fi exemplificate drept situaţii în care este justificată concedierea în baza art. 65 din Codul muncii următoarele: existenţa unor datorii bancare ale angajatorului, cumulate cu scăderea cifrei de afaceri; mutarea angajatorului într-o altă localitate în scopul reducerii costurilor; reorganizarea activitatii, reducerea cheltuielilor, inclusiv a celor cu salariile, reducerea activitatii,
Cornel Vasile, Consilier juridic