Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis auto

am permisul suspendat in judetul buzau. eu sunt din ploiesti
am depus contestatie dar nu am timp sa ajung la buzau sa imi ridic certificatul de grefa si implicit permisul.
ma poate ajuta cineva cu o alta solutie? una care sa nu implice deplasarea la buzau? sau o prelungire a dovezii actuale?
Posibilitatea prelungirii dovezii actuale nu exista (sunteti in contraventional, nu penal) iar permisul va vine in orasul de domiciliu in 15 zile de la data savarsirii contraventiei. Puteti doar incerca sa rugati pe cineva din Buzau sa va ia certificatul de grefa( chiar daca ar trebui sa fiti personal sau prin reprezentant) si sa vi-l trimita prin posta. In prelabil sa formuleze si o cerere de eliberare certificat grefa si o taxa de timbru de 1 leu pe care sa le depuna la registratura.
Diana Cioroiu, Avocat