Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie ilegala
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie ilegala

Buna seara! In 2008 firma parintilor mei , un restaurant, a intrat in proces de divizare (parti sociale - cladirea + teren in fizic) .
In urma divizarii parintii mei au construit o terasa de lemn acoperita - 380mp (stalpi si acoperis) fara inchidere, pe un teren care era in cadastru TERASA DESCOPERITA. Constructia a fost facuta dupa un proiect despre care am aflat ulterior ca nu a fost aprobat sau nu a fost depus, asadar nici nu este inclus in urbanism decat ca TERASA DESCOPERITA.
La momentul de fata am depus un dosar la urbanism in vederea demolarii unui corp al cladirii (750mp) si construirea unui hotel p+3 pe o parte din terenul de sub cladirea ce ar urma sa fie demolata.
In prima faza am inteles ca trebuie sa vina politia Locala sa verifice in plan fizic daca nu exista constructii ilegale.

Intrebarea mea este : Exista vreo varianta in care ma pot autoriza, in privinta terasei construita fara autorizatie, fara a demola? Deoarece un proiect depus la urbanism, in momentul in care se constata ilegalitatea, se blocheaza pana la intrarea in legalitate ( asta mi au spus cunostinte de la politia locala)

Va multumesc pt raspunsuri !

P.S. - E prima data cand adresez o astfelde intrebare si sper sa nu fi introdus gresit categoria forumului.
Unica formula de intrare in legalitate este sa parcurgeti procedura de executare proiect tehnic,
solicitare autorizatie constructie si certificat de urbanism si in final proces verbal de receptie finala
ynocentta a scris:

Unica formula de intrare in legalitate este sa parcurgeti procedura de executare proiect tehnic,
solicitare autorizatie constructie si certificat de urbanism si in final proces verbal de receptie finala

In primul rand va multumesc pt raspuns. Intrarea in legalitate este
Cu siguranta obligatorie pt ca intreaga proprietate va fi supusa unor schimbari majore in baza unui plan pe 5 ani... intrebarea mea era legata de cum pot scapa de demolare pana la intrarea in legalitate