Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Termen legal de raspuns
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Termen legal de raspuns

Buna ziua.
Am depus o cerere de emitere a unui Certificat de Urbanism pentru construirea unei locuinte, dar desi termenul legal de raspuns de 30 zile a expirat in urma cu 3 saptamani, nu am primit inca raspuns, nici macar nu s-a elaborat certificatul, cu atat mai putin sa fie trimis spre aprobare.
Ce se poate face in acest caz?
Multumesc.
In situatia in care autoritatea sau institutia publica nu respecta termenul de 30 de zile, solicitantul va putea sesiza instanta de judecata, respectiv obligarea autoritatii la solutionarea petitiei.
Potrivit art. 15 din O.G. 27/2002, nerespectarea termenului de 30 de zile constituie abatare disciplinara si se sanctioneaza in conformitate cu dispozitiile Legii 188/1999 privind statutul functionarilor publici sau, dupa caz, in coformitate cu legislatia muncii.
Multumesc frumos pt raspuns.