avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bani dati imprumut fara contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bani dati imprumut fara contract

Buna seara,

Am o suma de bani dati imprumut unui 'amic' fara niciun contract, dovada imprumutului reiese doar din convorbirile telefonice de la acea data, aprox 1-2 luni.

*Evident nu i-am mai primit si nici nu ii voi mai primi amiabil.

Daca ma adresez unui avocat poate sa ma ajute in vreun fel pentru a initia actiune in instanta ?

Si totodata, credeti ca exista vreo sansa sa obtin executare silita?

Mutlumesc mult
Ultima modificare: Luni, 11 Decembrie 2017
terminus1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Btrp2707 , utilizator 23:18, 9 Ianuarie 2018
Buna! Daca im permiti o parere conform situatiei tale,eu cred ca nu mai ai nici o sansa sa iti mai recuperezi sumele pe care le-ai imprumutat.In ziua de azi,daca nu exista inscrisuri certe,nu mai poti dovedi nimic....am avut in urma cu vre-o doi ani si eu o situatie asemanatoare in care am imprumutat o suma modesta si ce e drept fara vre-un inscris care sa ateste aceasta si fara bani am ramas ori de cate ori am solicitat solicitatantului de pe atunci acea suma....nu am avut un act incheiat,adio bani.....persoana respectiva este cunoscuta ca un fost recidivist iar pe parcurs a savarsit alte infractiuni care a inselat inclusiv statul ...evaziuni etc .....poate va intrebati cum de am aceptat asa ceva dar in speta pe care o detaliez aici,ma rezum la un ajutor minimal pt cateva zile din partea acelei persoane care pt mine a insemnat f mult la acea vreme .Ca si caracter,daca aproapele meu este "om" cu mine,ii rasplatesc inzecit si asa am ajuns sa imprumut o suma de bani acelei persoane.In prezent,acea persoana este inchisa pentru actele de infractiune pe care le-a comis desi personal,nu ma incalzeste cu nimic ca este inchisa,dar banii nu i-am mai vazut.Asa ca,mare atentie de aici incolo,eu m-am ars,mare grija pe cine mai imprumuti...
Buna seara, in aceeasi situatie am fost si eu, am apelat la ajutorul unui avocat , totusi si azi am aflat ça prima sedinta de judecata are loc luna aceasta.Cu siguranta un avocat o sa va ghideze ce ar trebui sa faceti. Eu cred ça nu trebuie sa renuntati.
Buna seara,

Am o suma de bani dati imprumut unui 'amic' fara niciun contract, dovada imprumutului reiese doar din convorbirile telefonice de la acea data, aprox 1-2 luni.

*Evident nu i-am mai primit si nici nu ii voi mai primi amiabil.

Daca ma adresez unui avocat poate sa ma ajute in vreun fel pentru a initia actiune in instanta ?

Si totodata, credeti ca exista vreo sansa sa obtin executare silita?

Mutlumesc mult

Ultima modificare: Marți, 9 Ianuarie 2018
Btrp2707, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debitor rau platnic - dovada prin inregistrare a convorbirilor telefonice calandrino calandrino Buna ziua! As dori sa intreb daca este admisibila administrarea probei audio a inregistrarii convorbirilor telefonoce purtate cu debitorul rau platnic si din ... (vezi toată discuția)
Complicitate la inselaciune '' metoda accidentul '' art 244 Robertrobi Robertrobi Buna seara, Am și eu o problema, în data de 19.08.2019 am fost contactat telefonic de către un prieten sa îl duc cu masina mea personala într-un oraș sa ... (vezi toată discuția)
Pot recupera banii dati cu imprumut prin anul 2004? mariuca57 mariuca57 In 2003- 2004 am dat niste bani cu imprumut unor peieteni si pana acum imi tot spun ca nu au, sa mai astept sa faca rost. Nu am facut nicio chitanta de mana ... (vezi toată discuția)