Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca efectuata sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca efectuata sambata si duminica

la o institutie publica pentru orele efectuate sambata si duminica , nu se acorda timp liber si spor de sambata,iar dupa 60 de zile se considera munca suplimentara efectuata in repausul saptamanal si se platesc cu salariul de baza aferent si un spor de 100%,cf legii153/2017. Este CORECT? CODUL MUNCII SE APLICA SI FUNCTIONARILOR PUBLICI?
Potrivit Legii nr.153/2017, art.21:
(1) Munca suplimentară prestată peste programul normal de lucru, precum și munca prestată în zilele de sărbători legale, repaus săptămânal și în alte zile în care, în conformitate cu legea, nu se lucrează, se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

(2) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut la alin. (1), munca suplimentară prestată peste programul normal de lucru va fi plătită în luna următoare cu un spor de 75% din salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare, corespunzător orelor suplimentare efectuate.

(3) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut la alin. (1), munca suplimentară prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, va fi plătită în luna următoare cu un spor de 100% din salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare, corespunzător orelor suplimentare efectuate.

Asadar, regula este compensarea prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia, iar exceptia este plata sporului.

Munca in zilele de repaus saptamanal nu intra in categoria orelor suplimentare.
atunci ce se intelege la art.21 lit 3 l 153 referitor la munca suplimentara prestata in zilele de repaus
concret: daca se lucreaza in zilele de repaus conform codului muncii se acorda liber si un spor pentru orele lucrate.Daca nu se acorga liber corespunzator atunci se considera si munca suplimentara si se acorda un alt spor(daca nu se acorda șiber in 60 de zile).