Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul familiei

Buna ziua!As avea si eu o intrebare.Noi suntem 4 frati.Tata a decedat cu 4 ani in urma,iar decurand si mama!Fratele mai mare care a stat dintotdeauna in apartament nu doerste sa ne lase pe nuciunul din noi sa intram in apartament pentru a putea lua cele necesare parastasului pe care urmeaza sa-l facem!Ce este de facut?
multumesc
Ca mostenitori aveti toti 4 drepturi acolo, insa trebuie sa deschideti susccesiunea dupa ambii parinti .Daca aveti bani mergeti la notariat si deschideti succesiunea daca nu, mergeti la instanta de judecata......doar ca acolo va dura mai mult.
Crissa C, Consilier juridic
Succesiunea a fost deschisa , deja , prin decesul autorului(autorilor).
Erezilor nu le ramane decat sa se adreseze fie notariatului , in vederea dezbaterii succesiunii , si, evantual,a iesirii din indiviune.
In caz de disensiuni ,acestia pot , la fel de bine , sa uzeze de procedura contencioasa , adresandu-se judecatoriei in a carei raza teritoriala s-a regasit ultimul domiciliu al defunctului.

Cat despre atitudinea abuziva a fratelui , care nu permite utilizarea bunului comun , puteti sesiza politia, si , ulterior , instanta de judecata.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat