Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie intretinere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie intretinere copil

Am 34 ani, am un transplant de rinichi, beneficiez de pensie de boala si ajutor de handicap. Am nascut recent, beneficiez de ajutor de crestere copil? Ce trebue sa fac sa obtin acest ajutor?
OUG 111/2010
art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
.....
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
....
e) au beneficiat de pensie de invaliditate, în condițiile legii;
.....

Multumesc de raspuns.
Eu de trei ani sunt in pensie de boala si primesc ajutor de handicap ca urmare a transplantului de rinichi si sunt si mai raman in aceasta situatie.
Pot primii pe langa pensia de boala si ajutorul de handicap indemnizatia sau trebue sa renunt la pensia de boala si ajutorul de handicap.
Pe perioada acordării indemnizației pentru creșterea copilului, plata pensiei de invaliditate și a venitului de completare, acordate potrivit legii, nu se suspendă.