Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS

Sunt angajat ,norma intreaga din 1996,cu plata la zi din partea angajatorului a tuturor taxelor si opririlor datorate catre stat/anaf.In timpul liber am un PFA comert ambulant.Platesc impozit si CASS de la infiintare din 2011.Acum,mai nou sunt instiinta prin Decizie de impunere sa platesc CAS /2016 la valoarea de profit de 11256lei/2016 o suma egala cu 1176lei , ceea ce reprezinta ~10%.
Este corect retinerea acestei contributii(CAS) ,o platesc odata, mai trebuie platita si din partea PFA-ului?
Multumesc de atentie!
Da. De ceva ani incoace se plateste contributie la pensie si pentru venitul din pfa, chiar daca in acelasi timp mai aveti in alta parte si un contract de munca valabil.