Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fluturaşul de salariu, obligatoriu sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fluturaşul de salariu, obligatoriu sau nu?

As vrea sa stiu cine trebuie sa elibereze acest fluturas, deoarece nu ni se inmaneaza in fiecare luna. Ce este de facut?

Pe acest înscris se mai pot regăsi şi alte date precum prime, bonusuri, tichete (de masa, de vacanţă, cadou), popriri, deducere personală, acolo unde este cazul.
Fluturasii nu sunt obligatorii ... nu exista niciun text de lege care sa prevada obligativitatea acestora.
Art. 168. [probaţiunea]
(1) Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.
(2) Statele de plată, precum şi celelalte documente justificative se păstrează şi se arhivează de către angajator în aceleaşi condiţii şi termene ca în cazul actelor contabile, conform legii.
Era vorba despre emiterea fluturasilor de salariu si nu despre dovada platii salariului.