Forum Discuţii juridice Achiziţii publice hatarare divort - o problema in vanzarea locuintei
Discuție deschisă în Achiziţii publice

hatarare divort - o problema in vanzarea locuintei

buna ziua,

numele meu este Petru. doresc sa cumpar un apartament, ca orice tanar casatorit.
am gasit apartamentul, ne place, insa de 2 saptamani de la semnarea precontractului tot au aparut probleme cu hartiile aduse de propietar(a). cateva cuvinde despre Doamna: apartamentul la cumparat de la fostul ICRAL sau cum i se spune prin 20% avans si restu cu credit de la CEC, urmand sa achite creditul pana in 1996. Pana in anul 1996 creditul a fost achitat dar a intervenit si divortul, urmand ca prin hotararea judecatoreasca copii si apartamentul sa revina Doamnei si restul Domnului. pana aici toate intelese. Tot in 1996 Doamna S-a recasatorit urmand sa se divorteze iarasi un an mai tarziu.Problema mare acum este ca pe actele de intabulare, cadastru si CF facute in 2001, Doamna este trecuta cu numele celui de al doilea sot, ulterior schimbandusi numele si revenind la cel din prima casatorie. nu stiu ce mai este de facut in continuare.
Cred ca este suficient daca obtineti o copie legalizata de pe a 2-a hotarare de divort in care revine la numele avut anterior.
Solicitati si parerea unui notar, oricum veti merge la notar pentru perfectarea actelor.
Denisa Stanca, Avocat