Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocația pentru copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocația pentru copil

As vrea sa stiu daca pot beneficia de alocație fiind cetățean a României si a Republicii Moldova, pentru copilul nascut in Republica Moldova care la fel are dubla cetatenie a României si a R Moldova. In afara de buletinele de identitate a părinților si certificatul de nastere a copilului de ce acte mai am nevoie?
In ce tara ?
Vreau sa beneficiez de alocația din Romania
Cornel Vasile, Consilier juridic
Alocatia de stat pentru copiii născuţi în Republica Moldova
- Certificat naştere copil - copie şi original
- Buletine /Carti identitate parinti - copie şi original
- Extras cont pe numele solicitantului / titularului - (dacă se doreşte plata în cont bancar)
- Dosar
- Adeverinţă de la Casa de Asigurări Sociale a Republicii Moldova
- Acordul celuilalt sot (declaraţie scrisă de mână), dupa modelul de mai jos.

Cetăţenii români din Republica Moldova vor ataşa la dosarul pentru alocaţie de stat acordul celuilalt soţ/soţie/partener, completat după următorul model:

DECLARATIE

Subsemnatul ________________________ , CNP: _____________ , document de identitate seria: _______ , nr: __________ , cu domiciliul stabil (localitate, tara) in: _____________________________ , declar pe proprie raspundere ca sunt de acord ca sotul/sotia/partenerul meu, _________________________ , CNP: _____________ , sa locuiasca impreuna cu copilul nostru _________________________ , CNP: ______________ , in Romania si sa fie reprezentantul legal al acestuia, in vederea solicitarii si incasarii alocatiei de stat.

Nume si prenume: _____________________

Data:

Semnatura: ___________

[ link extern ]
Ce fel de Adeverință trebuie sa iau de la Casa de Asigurări Sociale din Republica Moldova?