Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Refuzul primarieri de a lua in evidenta auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Refuzul primarieri de a lua in evidenta auto

Buna ziua. Ma numesc Ionut M., din Valenii de Munte judet Prahova. De curand am achizitionat un autoturism si am mers la biroul taxe si impozite al primariei pentru a il declara, in termenul legal de 30 de zile, insa am fost refuzat pentru ca aveam niste amenzi in valoare totala de 810 lei. Cu alte cuvinte nu vroiau sa imi ia in evidenta autoturismul decat daca plateam toata suma aceea. Bani nu am avut sa platesc, iar perioada de 30 de zile a expirat pe 29 octombrie. Acum nu pot inmatricula autoturismul din cauza aceasta.
Ce pot face in situatia aceasta, pentru ca acum banuiesc ca o sa primesc si amenda aceea ca nu am declarat autoturismul la timp(desi eu am fost sa il declar dar m-au refuzat). Ei nu erau obligati sa imi ia in evidenta autoturismul?
Astept raspunsul dvs!
Stima!
Johnny9900, utilizator
exista dispozitie in codul fiscal care da dreptul inspectorilor administartiei fiscale sa solutioneze cererile contribuabililor succesiv si cronologic respectiv initial se achita debitele anterioare si ulterior se solutioneaza alte cereri
Iar eu ca mi-am facut datoria de a merge in termenul legal sa declar autoturismul, cum ramane cu amenda aceea pentru depasirea celor 30 de zile, urmare a refuzului lor ?
Johnny9900, utilizator