Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Certificat medico-legal-intarziere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Certificat medico-legal-intarziere

Buna ziua!
Fratele meu in varsta de 47 de ani ,persoana cu handicap de gr 2,a fost batut pe data de 8.10 2017.In urma bataii s-a ales cu mai multe echimoze si o plaga de 10 cm in zona capului.A fost trimis pe la 3 spitale,deoarece era duminica si nu aveau medic neurochirurg.Pe 12.10.2017 ne-am pezentat la medicina legala ,i s-au masurat toate echimozele si plaga.Mi s-a mai cerut si examen pshihologic si copie dupa certificatul de handicap.Mi s-a spus ca v-a dura undeva la 1 luna de zile,ca trebuie sa primeasca de la toate spitalele unde a fost plimbat.Am sunat acum o luna erau venite fisele dar mi s-a spus ca e de lucru.Au trecut 2 luni si inca nu am primit acest certificat medico legal ca sa pot continua procesul.Mentionez ca am depus plangere la 4 zile de la agresiune.As dori sa stiu de ce oare dureaza atat si daca nu cumva o sa am probleme ca nu am depus certificatul la dosar, in termen de un anumit nr de zile?
Bosulica, utilizator
Reveniti cu notificari scrise cu nr. de inregistrare/ data la medicina legala si solicitati emiterea certificatului medico-legal. Depuneti copie dupa notificarea scrisa cu nr. de inregistrare/ data de la medicina legala la dosarul cauzei impreuna cu o nota in care mentionati ca nu ati primit inca certificatul medico-legal.
In functie de documentele cerute de medicina legala de la spitale/ primite de la spitale, intocmirea raportului poate fi complex si de durata, fara a se putea preciza care este durata.
Multumesc mult.