Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Complex rezidențial cu probleme la canalizare. Are ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Complex rezidențial cu probleme la canalizare. Are administrația obligația de a anunța locatarii de sistarea apei reci?

Buna ziua
Locuiesc intr-un complex unde sunt tot felul de probleme de canalizare, se opreste apa foarte des, banuiesc ca in regim de urgenta fiind pompe avariate sau inundatii in apartamentelor vecinilor ce locuiesc la demisol si nu numai. Eu pana aici inteleg! sunt tot felul de situatii, dar problema si mai mare este ca propietarii nu sunt nici macar anuntati de sistarea apei printr-un anunt afisat la avizier sau pe usa blocului chiar daca au trecut ore bune de la avarie. Complexul avand 6 scari de bloc, sunt cativa vecini anuntati prin mesaje tip whatsapp sau facebook, pe diverse grupuri online, la care, personal, nu vreau sa ma asociez.
Intrebarea mea in situatia asta: Are cineva obligativitatea de a anunta locatarii de sistarea serviciilor? despre apa este vorba in situatia mea.

Am cautat informatii dar nu am gasit nimic legat de acest aspect. Daca aveti timp imi puteti spune si daca este vreo obligativitate ca hotararile din Adunarile Generale sa fie comunicate locatarilor prezenti/neprezenti? prin ce mod sunt comunicate?

Va multumesc frumos.
Manuela Rășină, administrator
Daca furnizare apei este intrerupta de catre furnizor, atunci este obligatia acestuia de a anunta beneficiarii despre acest lucru. Anuntarea se face de obicei prin mijloacele mass-media, dar sunt anuntate si asociatiile prin e-mail sau SMS.
Daca intreruperea furnizarii se face local (doar in blocul dvs. - fara stirea as. prop., atunci cel care intrerupe furnizarea are datoria sa va anunte acest lucru prin afisare la loc vizibil a unui anunt lamuritor.
De obicei, intreruperea furnizarii apei (cat si a altor utiliati) se face pe fiecare scara in parte si nu pe tot blocul. Trebuie vazut care sunt problemele care duc la acele avarii. Aduceti un meserias bun si le rezolvati odata pentru totdeauna!

Comitetul executiv al as. prop. are datoria de a intocmi o informare despre toate hotararile luate in cadrul AG. Informarea se afiseaza la avizierul as. prop. pentru ca toata lumea si in special prop. care nu au participat la AG sa fie informati cu privire la discutiile si hotararile luate.
Initial trebuie sa clarificati motivul care genereaza sistarea furnizarii apei
Pot fi cauze la nivelul furnizorului de apa,pe reteaua de alimentare generala sau defectiuni la reteaua parte comuna din imobil
Daca defectiunea apare in zona de responsabilitatea a furnizorului de utilitati acesta comunica prin mass media sau pe site existenta de defectiuni si interventii si uneori cand se impune sistarea apei pe o perioada mai lunga sunt anuntate oficial si asociatiile de proprietri arondate
Sunt asociatii de proprietari unde presedintii de asociatie sau administratorii de imobil se achita de obligatia informarii in timp util a proprietarilor,sunt asociatii in care reprezentantii acestora sunt indiferenti si nu comunica informatiile furnizorului de utilitati
Multumesc pentru timpul acordat, problema este locala, apa este oprita de administratie din cauza unor avarii periodice la pompele de apa de care depinde tot complexul, 6 scari de bloc. Avariile sunt dese, reteaua fiind suprasolicitata, furnizorul de apa neavand nici o vina. Problema este ca nu suntem anuntati de ce se intampla, cei din administratie nu anunta decat prin cateva mesaje pe whatsapp pe un grup la care nu toti avem acces. Speram totusi ca cei care se ocupa de administrare sa aibe obligativitatea anuntarii locatarilor macar printr-un afis, nu pe whatsapp sau facebook.
multumesc inca o data.