Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Proprietate intelectuală: poate fi obligată o ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Proprietate intelectuală: poate fi obligată o persoană care a scris un articol despre o fotografie să plătească daune autorului ei?

Buna seara,
O persoana a pus un articol pe blogul sau despre fotografie si a atasat fotografia realizata de un fotograf din afara Romaniei cu copyright si numele sau. Dupa ceva vreme fotograful a contactat o casa de avocatura tot din afara Romaniei ce a trimis mailuri acestei persoane cu sumele prejudiciului referitoare la aceasta postare deoarece fotograful are "all rights reserved". Persoana in cauza nu a verificat mailul la timp si in prezent s-a ajuns la o suma uriasa a prejudiciului. Ce poate face aceasta persoana?
Manuela Rășină, administrator
Personal mi se pare ceva ciudat in mesajul pe care l-ati primit: despagubirea care tot creste e o practica de recuperatori.
Este posibil sa fie o inselatorie.
Cum ati gasit casa de avocatura pe net contactat-ii pe mail-ul de pe net, nu pe cel de pe care ati fost contactat si cereti explicatii.
Ati putea incerca sa contactati si autorul, sa ii explicati intentia pe care ati avut-o, faptul ca n-ati castigat bani... Cine stie, poate il domoliti. Asta daca n-ati scris de rau.