avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda prin posta de la politia locala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda prin posta de la politia locala

Buna ziua , ma numesc Campeanu Robert lucrez in distributie la o firma din oradea ,astazi am fost sunat de la firma ca a venit o amenda de la politia locala cugir in care cei de la politia locala solicita datele conducatorului auto in termen de 5 zile altfel propietarul"firma" va primi amenda, in plic apare 2 poze cu masina firmei pe care lucrez ca am parcat pe interzis

Eu din cate am inteles politia locala nu mai are dreptu sa trimita amenda prin posta sau sa solicite datele conducatorului auto de la propietar sefa mea sa speriat si vrea sa le trimita datele mele ce ar trebui sa fac ? Sa o conving pe sefa mea ca nu au dreptu cei de la locala sa ceara datele conducatorului si sa nu le trimita datele mele

Dar daca sefa mea le va trimite datele mele cei de la locala o sa trimita amenda pe adresa mea si atunci ce este de facut? Sa nu platesc amenda? Din cate am inteles politia locala nu mai are voie sa amendeze pe baza pozelor si nici sa trimita amenda prin posta desi ei au trimis la firma la care lucrez....si o sami trimita mie daca sefa le va trimite datele mele personale

Ce ar trebui sa fac? Va multumesc cu respect
Ultima modificare: Luni, 18 Decembrie 2017
Fasty, utilizator
Cel mai recent răspuns: ionregizoru , utilizator 11:08, 31 Martie 2019

nici eu nu stiu exact daca au dreptul sa trimita amenda prin posta
baiatul meu in varsta de 33 de ani,a fost oprit si legitimat de catre un politist local al sectorului 3 imbracat in civil sub pretextul ca e un control de rutina,ia notat datele pe un carnetel , si dupa 2-3 zile a venit de la posta ca trebuie sa ridice un mandat, ce sa vezi era un plic in care era un proces verbal cu o amenda de 2000 de lei trimisa de politistul local al sectorului 3 care il legitimase, la amendat spunand ca a aruncat chistocul de la tigare pe jos ,in procesul verbal specifica ca refuza sa semneze dar politistul respectiv nu ia adus la cunostinta ca urmeaza sa sa-l amendeze, habar nu avea ca urma sa primeasca o amenda (probabil ia scris procesul verbal cu amenda pe genunchi in drum spre casa). baiatul meu intentioneaza sa plateasca amenda maine .
va rog frumos sa ma sfatuiti cum pot contesta acest proces verbal si eventual sa i se restituie banii in cazul in care o va plati. va multumesc
ionregizoru a scris:.


nici eu nu stiu exact daca au dreptul sa trimita amenda prin posta

~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda circulatie dmdaniel dmdaniel Buna ziua! Va rog, am si eu o nelamurire: Am inteles ca exista sau va fi propusa o lege prin care orice politist, chiar daca nu e de la circulatie, te ... (vezi toată discuția)
Politia locala si contraventiile la codul rutier vio.micle vio.micle In baza carei legi Politia locala pot opri in trafic autovehicule si sa aplice amenzi pentru centura si defectiuni la lumini (vezi toată discuția)
Cine are dreptul sa ne opreasca in trafic, politia locala ... sau rutiera romana icoman icoman Am gasit un comentariu interesant: [quot] Intrebare : cei de la control trafic (RAR) mai fac semne sa opresti (fara politiie rutiera cu ei) ce faci opresti ... (vezi toată discuția)