Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pe venitul microintreprinderilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit pe venitul microintreprinderilor

Care este cota de impozit pe venitul microintreprinderilor in conditiile in care singurul salariat al societatii suspenda contractul de munca intrind in concediu de crestere a copilului?

Este o intrebare pe care am adresat-o in scris la ANAF iar raspunsul a fost urmatorul :1.Cota este de 1% pentru microintreprinderile care au cel putin 1 salariat (conditie indeplinita)
2.Prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intraga (conditie indeplinita)
3.Astfel,daca potrivit codului muncii pe perioada suspendarii contractului de munca pentru cresterea copilului pina la virsta de 2 ani,persoana este considerata in continuare angajat atunci microintreprinderea va aplica cota de 1%.

Ma puteti ajuta cu mai multe amanunte?M-au cam lasat in ceata!E cota de 1% pentru ca nu i-a fost reziliat contractul la ITM ci suspendat 2 ani si se considera in continuare angajat sau e cota de 3% pt. ca are contractul suspendat si se considera ca nu mai este angajat/salariat?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Unei firme, aflate in situatie identica, ANAF i-a comunicat ca va plati 3%, desi si mie mi s-ar parea corect sa se plateasca 1%. Nu retin ca in Codul Fiscal sa fie precizat ca acel salariat cu norma intreaga, daca nu realizeaza venit, se considera ca microintreprinderea nu are salariat.
Interesant este pct. 3 din raspunsul ANAF:daca potrivit codului muncii.......deci nici ei nu sint siguri iar raspunsul lor lasa loc de interpretari .Daca este considerat salariat 1% daca nu e considerat salariat 3%. Dar cine stabileste asta,ce articol din ce lege?
Nu ma poate ajuta nimieni cu mai multe amanunte sau cu cadrul legal?
Cadrul legal este art. 51 din Codul fiscal.

Citindu-l, am ajuns la concluzia ca interpretarea celor de la ANAF este cea corecta: trebuie sa obtina venituri cat un salariat cu norma intreaga.
Iulian MANEA, Contabil
Am citit pe net raspunsuri pe site-ul anaf referitor la aceasta problema,inclusiv situatia in care salariatul este in concediu fara plata sau concediu medical,raspunsul fiind 1% deoarece se considera in continuare angajat chiar daca nu mai sint raporturi de munca deoarece contractul nu este incheiat ci doar suspendat.
E 1% sau 3%?
Va multumesc!
steef, utilizator