Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema Asociatia de Propietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema Asociatia de Propietari

Buna seara, am si eu o intrebare ! problema chiar cu aceasta asociatie.
Locuesc in sibiu intr-un bloc de 34 garsoniere, aici este apa calda si caldura la comun eu in urma cu 3 luni mai exact din septembrie am depus acte pentru gaz, am cumparat centrala sa fiu pe cont propiu pe parcurs eu am montat centrala totul iar cei de la gaz inca nu mi-au dat contoarul si pe perioada cand am asteptat sa imi vina contoarul boilerul de pe bloc sa spart/stricat habar nu am iar acum cei de la asociatie ma obliga sa platesc acel boiler pe care eu nu il folosesc am fost sa platesc taxele pe luna octombrie , noiembrie, dar ei nu vor sa imi ia aceste taxe pana nu platesc acel boiler pe care eu in momentu; actual nu il; mai folosesc, Poate nu era o problema totusi daca era o taxa convenabila dar este suma de 450 de lei / apartament si sunt 34 apartamente dintre care 6 (cu al meu) care avem centrala propie si spun ca vor sa ma dea in judecata daca nu platesc taxele dar eu nu vreau sa platesc taxa de boiler pentru ca este ceva ce nu voi folosi in vitor, plus astazi 12.18.2017 sau afisat taxele si in conitnuare apar cum ca ar trebui sa platesc caldura pe luna trecuta, iar caldura este pornita din 16 noiembrie daca nu chiar mai atrziu, (eu aveam gaz) ... Multumesc si astept un raspuns multumesc (Contact Mitu Andrei email. adi.andreo1995@yahoo.com
1-Asociatia de proprietari nu are competenta sa impuna si sa perceapa taxe
In cazul dv,este vorba despre parti comune
2-Aveti acordul asociatiei de proprietari pentru debransare exprimat in adunarea generala ?
Dv ati depus actele la furnizorul de utilitati pentru debransare,v-ati debransat ,ati instalat centrala proprie fara insa a detine acordurile asociatiei si ale furnizorului de utilitati,respectiv dv din punct de vedere scriptic al documentelor existente la asociatia de proprietari beneficiati de utilitati in sistem centralizat
3-Aspectul ca dv pentru sporirea confortului personal intelegeti sa va debransati de la sistemul centralizat de alimentare cu utilitati -nu constituie temei legal pentru a fi exonerat de la plata c/v parti comune
4- Expunerea dv este contradictorie
Initial afirmati
cei de la gaz inca nu mi-au dat contoarul

Daca furnizorul de utilitati sau agentul economic acreditat nu a dat contorul de gaze,respectiv nu exista proces verbal receptie finala instalatie,proces verbal punere in functiune centrala,
autorizatia de functionare centrala,cum sustineti precizarea
eu aveam gaz)
?
5-Pentru indepartarea situatiilor neplacute,incercati sa parcurgeti legislatia care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 care prevad concret drepturile si obligatiile proprietarilor
Nu se justifica sa ajungeti prin instanta de judecata,care eventual pe langa debitul principal de 450 lei sa dispuna obligarea dv la plata de penalitati,cheltuieli judiciare...