Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Majorare capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Majorare capital social

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie:
Daca la un SRL cu doi asociati unul dintre ei ( minoritar 11%) a imprumutat societatea cu o suma consistenta in urma cu 10ani
(evidentiata in bilanturile anuale si cu decizie de executare primita de la Judecatorie in dec.2016 ).
Asociatul majoritar nu doreste transformarea datoriei(peste 100.000euro) in majorare de capital social (actiuni).
SRL-ul este actioner majoritar la un SA pachetul majoritar fiind achizitionat de la FPS cu 58.000$.
Capitalul social actual este de 1.100lei

Cum s-ar putea majora numarul de actiuni al asociatului minoritar in conditiile in care actionarul majoritar al SRL-ului
nu poate plati datoria, dar refuza sa semneze hotararea AGA de schimbare a % actionarilor?

Multumesc

george-neagu, moderator