Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot recupera banii din carnetele CEC de 5000 lei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot recupera banii din carnetele CEC de 5000 lei cu dobândă și câștiguri în autoturisme?

Am doua carnete CEC de 5000 lei cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1987 si doua carnete de 2000 lei si 1000 lei din '93. Cum pot recupera banii? Am gasit pe internet informatii contradictorii.
Manuela Rășină, administrator
multumesc pentru raspuns
Puteti recupera banii prin actionarea in judecata a CEC-ului. Ce a prezentat gi-jane 2 este apararea CEC-ului care in opinia mea prezinta vulnerabilitati. Apelati la un avocat. Trebuie achitata taxa judiciara de timbru -OUG nr. 80/2013 si Cod civil. Succes!
Nu se poate recupera nimic,Spun din expeienta .Am dat in judecata CEC ul si a fost respins cererea ca nefondata.avind in vedere ca suma respectiva se putea ridica oricind daca a ramas acolo e vina depunetorului.
Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Cornel Vasile, Consilier juridic
A indicat instanta un act (ordonanta, lege) din care sa rezulte obligativitatea retragerii sumelor?