avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot recupera banii din carnetele CEC de 5000 lei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot recupera banii din carnetele CEC de 5000 lei cu dobândă și câștiguri în autoturisme?

Am doua carnete CEC de 5000 lei cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1987 si doua carnete de 2000 lei si 1000 lei din '93. Cum pot recupera banii? Am gasit pe internet informatii contradictorii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:49, 26 Noiembrie 2019
multumesc pentru raspuns
Puteti recupera banii prin actionarea in judecata a CEC-ului. Ce a prezentat gi-jane 2 este apararea CEC-ului care in opinia mea prezinta vulnerabilitati. Apelati la un avocat. Trebuie achitata taxa judiciara de timbru -OUG nr. 80/2013 si Cod civil. Succes!
Nu se poate recupera nimic,Spun din expeienta .Am dat in judecata CEC ul si a fost respins cererea ca nefondata.avind in vedere ca suma respectiva se putea ridica oricind daca a ramas acolo e vina depunetorului.
Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Ultima modificare: Luni, 25 Decembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
A indicat instanta un act (ordonanta, lege) din care sa rezulte obligativitatea retragerii sumelor?

Alte discuții în legătură

Legea nr. 19/2016 dory58 dory58 Buna ziua, Posesorul a doua librete CEC de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme din anul 1991 in valoare de 5000 lei vechi, poate beneficia de ... (vezi toată discuția)
Ramburasari bani dacia lauramb lauramb Buna ziua, este foarte mediatizat faptul ca BRD va despagubii persoanele care au depus bani pt o Dacie..dar dupa 22.dec.89,ce se intampla cu cei care au platit ... (vezi toată discuția)
Recuperare sume depuse la cec lelia1952 lelia1952 Familia mea detine patru carnete cec in valoare de 100 000 lei vechi fiecare din 15 nov 1996. As dori sa stiu daca avem dreptul la despagubiri si daca da, care ... (vezi toată discuția)