Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lovituri în legitimă apărare. La câte zile de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lovituri în legitimă apărare. La câte zile de spitalizare începe urmărirea penală?

L am lovit pe un baiat cu pumnul in legitima aparare pentru ca a spart o sticla si a vrut sa mi dea cu ea in cap !! Intrebarea mea este ca acel baiat si a scos certificat medico legal sau asa spu ne el si ca a primit 38 de zile de ingrijire medicala mentionez faptul ca sunt militar si ca pana la aceasta ora nu am fost chemat la audieri si nici declaratie nu am dat .....el doar spune ca ar avea 38 de zile de ingrijire dar nu a primit cerificatul mentionand ca mi a spus ca va primi certificatul in cateva zile .....la ce incadrare juridica ma incadrez si ce se va intampla mai departe din punct de vedere legal el mi a cerut o suma mare de banii pentru a-si retrage plangerea !!! Va rog sa ma indrumati ce ar fii cel mai bine sa fac ?? Avand in vedere ca daca nu l a-si fii lovit eu mi ar fii dat cu o sticla in cap el !!! Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Art.305 cod procedura penala, Începerea urmăririi penale, ne spune ca atunci (1) Când actul de sesizare îndeplinește condițiile prevăzute de lege, organul de urmărire penală dispune începerea urmăririi penale cu privire la fapta săvârșită ori a cărei săvârșire se pregătește, chiar dacă autorul este indicat sau cunoscut., asta inseamna ca daca plangerea prealabila (probabil ca este incidenta in cazul dvs) indeplineste anumite conditii minimale, va incepe urmarirea penala (deci nu are legatura cu numarul de zile de ingrijiri medicale). Insa ce va intereseaza pe dvs nu este inceperea urmaririi penale, ci continuarea efectuarii urmaririi penale (aceasta este mai grav daca se produce). Incadrarea, poate fi la art.193 alin.(2) cod penal, 6 luni - 5 ani sau amenda. Acum, ce sa faceti (?), veti fi audiat, veti spune cum s-au desfasurat faptele si daca se va aprecia ca fiind incidenta legitima aparare, atunci acesta este un caz care inlatura caracterul penal al faptei. Daca nu se va retine legitima aparare, si se retine spre exemplu excesul neimputabil sau excesul scuzabil sau provocarea atunci se va proceda in consecinta. Vedeti cum evolueaza lucrurile sau apelati la un avocat pentru asistare/reprezentare in fata organelor de cercetare penala.
trandafir2, moderator
Au fost martori prezenti la eveniment care sa confirme situatia de fapt in sensul celor relatate de dvs?

Da au fost mai multi martori 5-6 erau prietenii lui si automat ei o sa l protejeze pe el dar au fost si 3 baietii care au spus ca vor spune adevarul
Kata1206, utilizator
O sa fie dificil de probat ca ati actionat in legitima aparare daca depozitiile martorilor o sa fie contradictorii.
Nu mi caut nici o scuza eu o sa mi asum faptul ca l am lovit !! Ideea e ca el vrea o suma foarte mare de banii in conditiile in care el a inceput cearta si el a vrut sa mi dea cu o sticla in cap normal ca l am lovit deci eu o sa mi asum faptul ca l am lovit!! Mentionez ca el se afla in stare de ebrietate si eu nu !! Am incercat pe cat posibil sa evit cearta pentru ca sunt cadru militar si stiu ce inseamna sa ai raspundere fata de faptele tale !! Eu nu incerc sa ma scuz doar ca nu aveam cum sa evit cearta