avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare...

Cum este mai bine sa fie contractul de angajare in perioada de somaj, pe termen determinat sau nedeterminat, pentru mine ca si angajat, si care este termenul legal in care vtrebuiesc anuntate autoritatile in drept ca ti-ai gasit un nou loc de munca ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 10:32, 14 Octombrie 2009
Buna dimineata!
1. Daca va angajati pe perioada determinata intrerupeti somajul pe perioada contractului individual de munca, iar dupa incetarea contractului individual de munca il reluati de unde l-ati lasat.
2. Daca va angajati pe perioada nedeterminata 9 ceea ce este de preferat din punctul meu de vedere) se poate sa incheiati rapoturile cu angajatorul cu acordul partilor- deci nu aveti somaj, sau va disponibilizeaza din motive neimputabile salariatuluii, si deci veti avea din nou somaj. Nu zic ca este obligatoriu sa fiti disponibilizat sau sa incetati raporturile de munca, dar va spun cam ce se poate intampla.
3 Veti anunta AJOFM imediat ce va angajati (semnati sontractul individual de munca si cereti un exemplar inregistrat la ITM). Nu veti mai primi somaj din luna in care va angajat. Veti beneficia de o indemnizatie pentru faptul ca ati gasit de lucru mai repede.

Mult succes!
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
bvr, utilizator
Buna dimineata...
Multumesc pentru raspunsuri, cat inseamna indemnizatia aceea, ca si procent, care se va calcula probabil din suma pe care o primesc acum ca si ajutor de somaj ?
Pe ce perioada se acorda aceasta, pana la terminarea perioadei stabilita anterior ca si ajutor de somaj, respectiv 15 luni in cazul meu ?
Da, este in cuantum de 30% din valoarea indemnizatiei pe care o primiti acum, si se acorda pana la expirarea perioadei pentru care ati fi fost indreptatit sa primiti indemnizatia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare in timpul somajului ContSters103795 ContSters103795 18.o8.2008 pana la 31.07.2009 somaj. 01.08.2009 pana la 31.08.2009 angajat. mai pot beneficia de somaj ? (vezi toată discuția)
Drept somaj - dupa somaj sunny2306 sunny2306 am fost angajat 29 ani.din 09-04-2008 am intrat in somaj pina in 23-03-2009.din 24-03-2009 m-am angajat cu contract de munca nedeterminat. pot sa mai ... (vezi toată discuția)
Angajare din somaj mariusnasta mariusnasta Buna seara! Va rog sa ma autati in urmatoarea problema: -am fost in somaj din luna iunie 2014,pana in prezent. -incepand cu data de 25.11.2014 am gasit un ... (vezi toată discuția)