Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost în mașină cu un prieten care nu avea permis ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost în mașină cu un prieten care nu avea permis și era sub influența băuturilor alcoolice. Ce risc eu în situația asta?

Buna seara, anul trecut am plecat cu un prieten cu masina, si la oprit politia, el nu avea permis si era si baut, eu nu stiam ca nu are permis si ca e baut, astazi am primit scrisoare de la judecatorie ca trebuie sa ma duc ca martor la proces, intrebarea mea este daca eu patesc ceva, iau amenda sau ceva ?
Manuela Rășină, administrator
Luati amenda doar daca nu va prezentati.
Deci daca ma prezint, nu voi avea nicio problema, multumesc de raspuns.
Nu veti avea, mergeti si declarati adevarul.
La multi ani !!!
Nu aveti probleme, dar in cazul in care autoturismul condus de prietenul dumneavoastra va apartine, se schimba total calitatea dumneavoastra in cauza, devenind suspect de incredintarea autovehiculuiui unei persoane care nu poseda permis de conducere.