avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire intre frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire intre frati

va rog sa ma ajutati cu o problema.Sora mea a decedat ,si am fost 4 frati,din care eu am ramas singurul supravietuitor,Toti avem copii,numai ea ,cea decedata,nu a avut pe nimeni,si sotul a murit .Ce este de facut?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:08, 24 Decembrie 2017
In principiu trebuie dezbătută moștenirea după sora dvs.
Cand a murit soțul? Înainte sau după?
Ceilalți 2 frați cand au murit? Inainte sau dupa sora?
sotul a murit cu ani in urma ,si a lasat totul ptr ea,si ceilalti frati sunt morti de ani buni,
De ani buni...inteleg ca au decedat cu toții înaintea surorii.
Cum am spus mai sus, trebuie dezbătută succesiunea, moștenitori fiind dvs si nepoții de la frații decedați.
Problema este ca toti fratii au 3 ,4 copii.Trebuie sa se prezinte toti la notar?
Da, trebuie.
Dacă au pretentii la succesiune, dar nu pot fi prezenți personal, pot trimite o procura prin care imputernicesc o altă persoană să îi reprezinte la dezbaterea moștenirii după mătușa.
Dacă nu au pretenții, pot trimite declarații de renunțare la moștenire, urmând ca bunurile să se împartă între moștenitorii care raman.
Atât procurile cât și declarațiile de renunțare pot fi făcute la orice birou notarial din țară, iar în străinătate, doar la Ambasada sau Consulat.
Ultima modificare: Duminică, 24 Decembrie 2017
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grad de rudenie ,in vederea succesiuni. mariancristielena mariancristielena Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiunii cu 2 mostenitori plecati din tara Epuree Epuree Pentru dezbaterea succesiunii 2 mostenitori sunt plecati din tara (Irlanda si Cipru). Cum ar fi mai bine sa procedez cu cei din afara tarii, sa dea ... (vezi toată discuția)
Succesiunea si noul cod civil sorinflorentin sorinflorentin Buna ziua, Este cineva la curent cu noul cod civil? Ma interesează in special despre succesiune in caz de deces. Mulțumesc (vezi toată discuția)