Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am muncit fără forme legale și n-am fost plătit. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am muncit fără forme legale și n-am fost plătit. Am vreo șansă să rezolv această situație?

Buna ziua,
Am gresit, am muncit la negru pentru a ajuta un antreprenor care mi-a promis ca ma plateste cand incaseaza de la beneficiar. Dupa 4 luni de consultanta si inca 4 luni de munca, a primit bani de la beneficiar dar nu mi-a dat niciun ban si nici nu vrea sa ma plateasca.
Pot dovedi cu corespondenta ca am lucrat pentru el dar nu stiu daca este de ajuns.
O parte din cunoscuti ma sperie ca voi pierde si mai mult daca il chem in instanta, ca pierd si-mi cere daune pentru denigrare dar sunt o multime de bani munciti si timp investit si nu ma pot impaca cu paguba.
Ce se poate face in acest caz? Ma ajuta daca platesc amenda la ITM pentru munca la negru?
Manuela Rășină, administrator
1. Munca la negru poate fi sesizata ITM-ului.

2. Potrivit Deciziei ICCJ nr. 37/2016, când contractul individual de muncă nu este încheiat în formă scrisă, persoana care a prestat muncă poate solicita constatarea raportului de muncă şi a efectelor acestuia chiar dacă a încetat anterior sesizării instanţei.
[ link extern ]
Daca firma parata are doar un anagajat care a mai dat aceasta tzeapa in trecut si se ascunde in spatele raspunerii SRL ca sa nu plateasca, este mai bine sa chem in instanta persoana fizica?
Se cheama in judecata societatea intrucat aceasta are calitatea de angajator.
Incerc sa obtin acei bani care mi se cuvin insa acel administrator pur si simplu nu plateste chiar daca este somat. Poate fi obligata firma sa plateasca la termen sau este libera sa ignore situatia?
Numai instanta de judecata il poate obliga.