Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua

Am lucrat la o firma unde nu mi sa facut carte de munca si nu am semnat contract.Asta sa intamplat acum o luna de cand nu mai lucrez.Ce as putea face sa imi recuperez banii?
Puteti preciza, ati lucrat o singura luna acolo si nu ati incasat banii sau ati lucrat mai mult si de o luna nu mai lucrati si nu ati incasat banii pe ultima luna?
Sa faceti o sesizare la ITM si sa solicitati plata drepturilor salariale!
Este clar ca daca mergeti la fostii patroni nu vor vrea sa va dea banii de buna voie!
B-)
V-ar trebui niste dovezi ca ati lucrat acolo,chiar si cererea de demisie inregistrata, ceva.... si apoi depuneti sesizare la ITM. Se poate si fara dovezi, dar apoi, sa nu spuna ca nu va cunoaste.....:O
Fara ajutorul itm nu vad o alta posibilitate.
Decat cea amiabila, bineinteles..........
Amiabila nu se poate fiindca este clar ca ii plateau pana acum salariul daca se vroia acest lucru!:)
Si unde nu exista vointa nu exista nici putinta!
MIHAI GRIGORE, Avocat
Daca nu aveti dovezi "scrise" nici ITM-ul nu se va implica foarte tare...poate ca pe viitor veti sti cum sa procedati ca sa evitati astfel de situatii pagubitoare!
Un proces puteti initia cu foarte putine sanse de reusita si cu cheltuieli pe care cred/banuiesc ca in acest moment nu vi le permiteti.
Macar depuneti in scris o notificare/cerere catre fostul angajator prin care sa-i solicitati plata drepturilor cuvenite.Aveti grija macar sa luati un nr. de inregistrare pe cerere, apoi asteptati raspunsul, poate...poate... se intrezareste o raza de "speranta" cumva:(