Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajatii - bataie de joc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajatii - bataie de joc

Am incheiat un contract de munca pe durata nedeterminata incepand cu data de 16.01.2006, iar acum 07.02.2006, mi-a fost modificat salariul initial inscris in contract, a fost diminuat. Am venit din somaj. Problema este ca in conditiile actuale as vrea sa renunt la acest job, conditiile de lucru sunt de nesuportat, si sa ma intorc in somaj.
Se poate?
in ce conditii a fost facuta aceasta micsorare a salariului. pentru ca, pentru orice modificare adusa CIM, se face un act aditional pe care trebuie sa il semneze ambele parti. asa s-a intamplat si in cazul tau? ai semnat un astfel de act aditional?
si pana a ajunge la elaborarea actului aditional iata ce spune Art. 157. - (1) Salariile se stabilesc prin negocieri individuale sau/şi colective între angajator şi salariaţi sau reprezentanţi ai acestora, Codul muncii.
inca nu am semnat nici un act aditional.
problema este ca vreau sa plec de la acest angajator
pai daca nu ai semnat nici un act aditional atunci nu ti s-a micsorat salariul. si daca vrei sa pleci, cine te tine? depune demisia cu previzul de 15 zile si du-te.
Salariul nu avea cum sa ti se modifice fara acordul tau, respectiv semnarea de act adit din partea ta.
Referitor la dorinta ta de a pleca, ai grija ca nu mai beneficiezi de somaj daca iti dai demisia .