Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenda pe numele soțului decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenda pe numele soțului decedat

Sotul meu e decedat de 6 ani si a avut o amenda si acum mia venit sa o platesc eu trebuie platita?
Adică cum v-a venit sa o plătiți dvs, va vedeți numele pe undeva?
Amenzile luate de sot, nu trebuie sa le plătiți dvs, nu se moștenesc. Poate nu se știe ca a decedat, trimiteți-le o copie după certificatul de deces.
Nu este chiar asa, in art.1.155(1)NCC se stipuleaza expres"Mostenitorii universali si cu titlu universal contribuie la plata datoriilor si sarcinilor mostenirii proportional cu cota succesorala ce ii revine fiecaruia."Astfel ca,acea amenda poate fi considerata ca o datorie/sarcina a mostenirii.Puteti formula contestatie la executarea silita invocand prescriptia dreptului de a obtine executarea silita,ptr.creantele fiscale bugetare(bugetul centralizat sau local)termenul de prescriptie este de 5 ani.
În cazul amenzilor se aplică prevederile Codului de procedură fiscală, nu sunt obligații care trec asupra succesorilor:

ART. 27 Drepturile și obligațiile succesorilor

(1) Drepturile și obligațiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condițiile dreptului comun, dispozițiile art. 23 rămânând aplicabile.

(2) Dispozițiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligației de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică.

[ link extern ]