avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1973 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Fiscal auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Fiscal auto

Daca vand masina unui prieten pentru piese si in contract vanzare cumparare specific lucrul acesta, pot scoate masina de la fiscal?
Si daca o vand pentru piese se mai trece automat la cumparator la fiscal? Va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:47, 26 Decembrie 2017
Daca incheiati contract de vanzare cumparare nu este necesar sa consemnati ce urmeaza sa faca cumparatorul cu bunul mobil
In baza contractului de vanzare cumparare dv solicitati oficial radierea vehiculului de la autoritatea fiscala teritoriala
Fiind pentru piese cumparatorul mai este obligat sa o inregistreze la fiscal?sau daca se mai trece automat la fiscal?
Persoana cumpara de la dv un bun care in documente figureaza si este inregistrat drept vehicul,iar dispozitia in vigoare il obliga ca in termen de 30 de zile de la achizitie sa il inregistreze pe rolul sau fiscal
Ulterior in calitate de proprietar poate dispune dupa propriul interes de bunul achizitionat-inclusiv sa il dezmembreze

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto - acte incomplete. Seca Seca Buna seara. In septembrie 2017 am cumparat un autoturism. Persoana de la care l-am cumparat preluase un leasing, il finalizase insa nu-si trecuse masina in ... (vezi toată discuția)
Am vandut in 2015 un autoturism VASILEDORINEL1974 VASILEDORINEL1974 RADIERE AUTO Am vandut in 2015 un autoturism prin contract de vanzare -cumparare . Cumparatorul nu a imatriculat autoturismul pe numele lui , iar mie imi ... (vezi toată discuția)
Impozit auto Edward_w92 Edward_w92 Buna seara! Am si eu o nelamurire. Acum ceva ani, vreo 5 la numar, am cumparat un ciur de masina pentru piese insa aceasta nu a fost radiata de la primarie. ... (vezi toată discuția)